piątek, 7 czerwca 2019

Polifenole, najprostszy sposób na zdrowie.

Martwa Natura, Jeść, Pić, Wina








 





   Doskonale zdajemy sobie sprawę, że to żywność ma największe znaczenie w kształtowaniu naszego zdrowia, a rośliny odgrywają kluczową rolę. Świat naukowy od wielu lat bada związki roślinne i ich wpływ na organizm człowieka. Największe zainteresowanie budzą  polifenole, które chronią same rośliny przed chorobami, grzybami i negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Wieloletnie badania potwierdziły, że to ochronne działanie można przenieść również na organizm człowieka.  Odkryto bowiem, że polifenole posiadają właściwości antyoksydacyjne, chroniąc organizm człowieka przed negatywnym działaniem wolnych rodników, które to przyczyniają się do powstawania licznych chorób. Posiadają  działanie  przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwzakrzepowe, przeciwgrzybiczne, przeciwnowotworowe, a także ochronne na naczynia krwionośne.


Wieloletnie badania pozwoliły wyodrębnić kilka najważniejszych grup polifenoli, a należą do nich: flawonoidy, kwasy fenolowe, lignany, stilbeny. Liczba tych związków jest ogromna, bo samych flawonoidów do tej pory udało się odnaleźć i nazwać około  8 tysięcy.

Najważniejszy podział

1. Kwasy fenolowe (pochodne kwasu benzoesowego i cynamonowego);
2. Flawonoidy, które można podzielić na podklasy:
– Flawony (apigenina, hesperydyna, luteolina);
– Flawanony (naringenina, hesperydyna, taksifolina);
– Flawonole (kwercetyna, kemferol, mirycetyna, rutyna);
– Flawanole (katechina, epikatechina, epigalokatechina);
– Izoflawony (daidzeina, genisteina, glicyteina);
– Antocyjany (cyjanidyna, malwidyna, delfinidyna).




               Kolorowe, Candy, Godziwej, Galaretki






Polifenole a cukrzyca


     Liczne badania dowiodły, że pewna grupa polifenoli przeciwdziała powstawaniu cukrzycy, stymulując trzustkę do produkcji insuliny i obniżając poziom glukozy we krwi, ponadto zmniejszają wchłanianie glukozy z jelit. Polifenole chronią również przed powikłaniami cukrzycy takimi jak: retinopatia(uszkodzenie siatkówki oka), nefropatia (uszkodzenie kłębuszków nerkowych) oraz neuropatia (uszkodzenie nerwów).  Dlatego zaleca się spożywanie głównie warzyw i owoców zabarwionych na czerwono i fioletowo, zielonej herbaty, kurkumy, a także kakao, które jest wyjątkowo bogate w związki fenolowe.



                   Sojowy, Kapusty, Soja, Å»ywnoÅ›ci, Zdrowe




Polifenole w walce z nowotworami i osteoporozą


   Jedną z przyczyn powstawania nowotworów są mutacje  DNA spowodowane działaniem wolnych rodników. Polifenole po pierwsze chronią przed stresem oksydacyjnym,  a po drugie wymiatają wolne rodniki z organizmu. I tak dla przykładu fitoestrogeny czyli między innymi lignany i izoflawony,  chronią przed nowotworami estrogenozależnymi takimi, jak rak sutka i jajników. Badania potwierdziły, że takie właściwości posiadają związki zawarte głównie w soi. Soja jest wyposażona w bardzo ważny izoflawon genistatinę, który wspomaga również  utrzymanie gęstości kości, przeciwdziałając tym samym osteoporozie.  Z badań przeprowadzonych na grupie kobiet  wynikło, że wyższe spożycie izoflawonów przez 6 miesięcy spowodowało zwiększenie mineralizacji kości o 2,4 % oraz zwiększenie gęstości kości o 2,2 % w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.



               Herbata, Liść, Chiny, Zielony




    Bardzo silne działanie antyrakowe wykazują również polifenole zawarte w herbacie. I tak dla przykładu katechiny, występujące najliczniej w zielonej herbacie, nie tylko chronią przed powstawaniem komórek nowotworowych. Nie dopuszczają również do rozwoju już istniejących, a także uruchamiają program samoniszczenia, blokując zaopatrywanie ich w tlen i cukier. Liczne badania udowodniły, że katechiny zapobiegają rozrostowi komórek rakowych, w tym  białaczki szpikowej, raka nerki, piersi, skóry, prostaty i jamy ustnej.  Również badanie prowadzone na zwierzętach wykazały, że zielona herbata zapobiega rozwojowi guzów wywołanych przez kancerogeny (głównie nowotwory: płuc, przełyku, skóry, piersi, żołądka czy okrężnicy).

   Coraz szerzej prowadzone są badania nad zastosowaniem flawonoidów nie tylko w zapobieganiu, ale i leczeniu nowotworów w medycynie konwencjonalnej. Znanych jest już wiele pochodnych flawonoidów, które wspierają terapię nowotworów lekoodpornych, przywracając wrażliwość zmutowanych komórek na cytostatyki.



Purpurowy Winogron, Winnica, Napa Valley               




Ochrona układu krążenia


   Polifenole działają ochronnie na naczynia krwionośne  powodując ich rozszerzanie i uelastycznienie. Zapobiegają nadmiernej produkcji wolnych rodników nie dopuszczając tym samym do powstawaniem stanów zapalnych w obrębie naczyń krwionośnych. Przyczyniają się do obniżania ciśnienia krwi oraz zmniejszenia jej krzepliwości, a przede wszystkim zapobiegają miażdżycy i chorobie niedokrwiennej serca. Dlatego w celu ochrony układu krążenia zaleca się spożywanie owoców o ciemnej barwie takich jak ciemne winogrona, czarny bez, aronia, czarna porzeczka. Zawierają one bowiem najwięcej ochronnych flawonoidów w skórce i miąższu tuż pod nią. Prym wiedzie tutaj resweratrol, który jest odpowiedzialny za tzw. paradoks francuski. U Francuzów występuje bowiem najniższa zachorowalność na choroby układu krążenia ze względu na to, iż spożywają oni duże ilości czerwonego wina.


Działanie antyalergiczne


   Związki polifenolowe wykazują działanie antyalergiczne. Po pierwsze dlatego, że znacznie podnoszą odporność organizmu, a po drugie zmniejszają  szybkość uwalniania histaminy, która odpowiedzialna jest za reakcję alergiczną. Najważniejszą rolę w leczeniu i zapobieganiu alergii wykazuje kwercetyna, która jest wykorzystywana do produkcji preparatów antyalergicznych. W naturze występuje głównie w winogronach, truskawkach, jarmużu, jabłkach, owocach czarnego bzu, borówkach, wiśniach, czarnej porzeczce. Działanie antyalergiczne i zapobiegające astmie wykazuje również hispidulina wyizolowana z Clerodendrum petasites, rośliny stosowanej w Tajlandii do  leczenia objawów astmy. Rozluźnia ona mięśnie tchawicy stymulowane do skurczu przez histaminę.


                JesieÅ„, Dziecko, Portret, Twarz


Polifenole odmładzają


    Polifenole chronią wszystkie komórki naszego organizmu przed działaniem wolnych rodników opóźniając tym samym proces starzenia i obniżając wiek biologiczny. Stosowane od wewnątrz w pożywieniu, jak i zewnątrz w postaci kosmetyków, dbają o stan naszych włosów jak i skóry. Utrzymują odpowiedni poziom kwasu hialuronowego i kolagenu  zapewniając tym samym nawilżenie i elastyczność skóry Wykazują również działanie ochronne przed promieniami UV, czyli takie, jak dla samych roślin, z których pochodzą.


Polifenole w regeneracji mięśni i stawów


  Polifenole stymulują  produkcję kolagenu, który jest bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania naszych stawów, ścięgien, odpowiada za elastyczność skóry, a także występuje w tkankach tworzących błony śluzowe i wnętrze żył i tętnic. Wykazują również działanie regenerujące na nasze mięśnie. Bardzo ważne jest dostarczanie do organizmu dużej ilości polifenoli przez osoby narażone na wzmożoną aktywność fizyczną, a także tych z chorobami wyniszczającymi lub stosującymi leki na bazie statyn. I tak dla przykładu badania przeprowadzone na kulturystach wskazują, że regularne spożywanie soku z granatów gwarantują imponującą muskulaturę. Owoce te obfitują w polifenole, które przyspieszają regenerację mięśni oraz odzyskanie siły po intensywnym treningu.



     Wieloletnie badania naukowe dowiodły, że spożywanie pokarmów bogatych w związki polifenolowe, czyli między innymi owoców, warzyw, ziół, roślin strączkowych, przypraw wspomaga dobrą kondycję organizmu, ponieważ chroni przed chorobami cywilizacyjnymi, a także umożliwia leczenie już zaistniałych schorzeń. Coraz głośniej mówi się o konieczności włączania do codziennej diety przede wszystkim świeżych warzyw i owoców. Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie utrzymać reżim zdrowej diety. Dlatego świat naukowy wychodzi na przeciw współczesnemu człowiekowi i chcąc zapewnić mu odpowiednią ochronę tworzy suplementy, w których polifenole odgrywają najważniejszą rolę. Z takim właśnie założeniem powstały owocowo-warzywne żele Flavon, które  w jednorazowej dawce (6 g) zawierają nawet 177 mg polifenoli. Dlatego w połączeniu z codzienną dietą są w stanie zapewnić zalecaną dzienną dawkę, która waha się w przedziale od 0,1 do 2 g. Suplementy Flavon zapewniają również doskonałą przyswajalność polifenoli, o której decyduje odpowiednio rozbudowana mikrobiota jelit,. Flavon został stworzony tak, aby wzbogacić naszą mikrobiotę, ponieważ różnorodny skład suplementu stanowi doskonałe źródło prebiotyków. Twórcy Flavonu wykorzystali w suplementach takie owoce i warzywa, które charakteryzują się znakomitym potencjałem antyoksydacyjnym. Postawili głównie na ciemne owoce, czyli winogrona, czarną porzeczkę, jagody, czarny bez, wiśnię, a także kakao i owoc granatu.
















Autor: Bożena Małachowska


PRZECZYTAJ KONIECZNIE:
Poglądy autora na sposoby odzyskiwania zdrowia oparte są o publikacje naukowe oraz badania. Autor nie ponosi odpowiedzialności za to, w jaki sposób zawarta tu informacja zostanie odebrana lub wykorzystana. Tak wiec nie namawiam Cię do niczego, i cokolwiek zrobisz w nawiązaniu do wykorzystania treści opracowania, robisz z własnej woli i na własną odpowiedzialność. Rekomenduje Ci również przed podjęciem decyzji o sposobie oraz metodzie leczenia skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

POLECANE

Fulereny, węglowe antyoksydanty.

    Fulereny to trzecia po diamencie i graficie fo...