wtorek, 24 września 2019

Fulereny, węglowe antyoksydanty.



  





















 Fulereny to trzecia po diamencie i graficie forma węgla, składająca się z parzystej liczby atomów węgla od około 28 do 1500 i kształtem przypominają ca piłkę futbolową. Odkrywcą fulerenów jest profesor Harold Kroto, brytyjski chemik, który po wieloletnich badaniach w roku 1985 odkrył pierwszego fulerena C60, za co razem z Robertem Curlem Jr. i Richardem Smalleyem w 1996 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii. Ciekawostką jest to, że nazwa tych cząsteczek pochodzi od nazwiska amerykańskiego architekta Richarda Buckminstera Fullera, który wymyślił pokrycia hal w postaci kopuł z płytami w kształcie wielokątów foremnych. Na tej konstrukcji oparty był również, zatwierdzony przez FIFA, używany przez 36 lat, wzór piłki nożnej.












  Fulereny mogą się składać z setek, a nawet tysięcy atomów węgla, ale ze względu na koszt wytwarzania takich molekuł, badania są prowadzone głównie na cząsteczkach C60 i C70.
Do tej pory fulereny znalazły zastosowanie w wielu dziedzinach, między innymi w fotowoltaice, w smarach, jako półprzewodniki. Najciekawsze i najbardziej obiecujące są jednak badania nad wykorzystaniem w medycynie ich silnych zdolności antyoksydacyjnych, czyli neutralizujących wolne rodniki – reaktywne pochodne tlenu, odpowiedzialne za powstawanie wielu schorzeń. Okazuje się bowiem, że fulereny mają zdolność umiejscawiania się w mitochondriach i innych obszarach komórek, gdzie jest największa produkcja wolnych rodników. Stabilna struktura i znaczna ilość tzw. podwójnych wiązań między atomami węgla sprawia, że C60 łatwo wiąże się z reaktywnymi formami tlenu. Tradycyjne antyoksydanty łącząc się z wolnymi rodnikami tworzą równowagę, ale jednocześnie poświęcają same siebie. Natomiast fulereny łączą na swojej powierzchni większa ilość wolnych rodników. Nie uszkadzają tym samym siebie, ale powodują, że wolne rodniki wpadając na siebie neutralizują się. Fuleren nie jest przy tym zużywany i może przetrwać neutralizację wolnych rodników wielokrotnie.


   Jak wskazują badania niektóre fulereny mogą być pomocne w blokowaniu aktywnych centrów wirusa HIV, a także działać destrukcyjnie na komórki rakowe. Harold Kroto opierając się na wynikach lekarzy i chemików wskazał możliwość zastosowania fulerenów w łagodzeniu skutków wylewów, urazów głowy i rdzenia kręgowego oraz w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych np. Alzheimera. 1Badania laboratoryjne pokazały bowiem, że mają zdolność spowalniania obumierania komórek mózgowych, a także wykazują skuteczne przeciwdziałanie degradacji komórek neuronowych związanej ze stwardnieniem zanikowym bocznym (ALS). Prowadzone są również badania nad wykorzystaniem antybakteryjnych zdolności fulerenów. Zadowalające rezultaty osiągnięto działając między innymi na bakterie Candida albicans, Bacillus subtillis, E.coli. Planowane jest również wykorzystanie ich w fotochemioterapii, a szczególnie w leczeniu raka skóry. Fulereny ze względu na swoją budowę mogą być również wykorzystane jako nośniki genów, białek, a także leków. Badania wykazały, że fuleren C60 chemicznie połączony z lekami stosowanymi w chemioterapii uwalnia je wolniej, co zwiększa ich biodostępność i skuteczność wobec komórek raka płuc i czerniaka.2

  
  Obiecujące są również badania przeprowadzone na zwierzętach, mające na celu sprawdzenie możliwości wykorzystania fulerenów w ortopedii. 3Przy ich zastosowaniu udało się powstrzymać degenerację oraz zwyrodnienie chrząstki stawowej, a w innym badaniu zmniejszyć stan zapalny błon stawowych oraz rozpad tkanki kostnej.4 Obiecujące są również wyniki w leczeniu zwyrodnień chrząstki i dysku międzykręgowego, uszkodzeń kości, ucisku na nerwy w kręgosłupie oraz choroby szpiku kostnego kręgosłupa.5

  
  Z doświadczenia wielu lekarzy wynika, że stosowanie C60 ma korzystny wpływ na cały organizm, poprawiając jego kondycję, a także niwelując stany zapalne. Okazał się pomocny w leczeniu takich schorzeń jak: choroba Crohna, zespół jelita drażliwego, zespół nieszczelności jelit, zapalenie uchyłków (dr Josh Beaudry, chiropraktyk z Denver), ale i SM. Pomaga ograniczyć ból i skurcze mięśni, a także zwiększa ich siłę i wydolność. Ponieważ fulereny są silnymi antyoksydantami, nie tylko pomagają w usuwaniu wolnych rodników i walce z chorobami. Mają także zdolność do ochrony telomerów komórkowych, czyli końcówek chromosomów. Antyoksydanty zapobiegają skracaniu i zanikaniu telomerów, a także wpływają na ich wydłużanie. Badania wskazują, że to telomery decydują o długości życia komórki, a co za tym idzie spowalniają procesy starzenia organizmu.











  Fulereny występują w niewielkich ilościach w sadzy węglowej, a także w meteorytach (które spadły na ziemię), substancjach o dużej zawartości węgla powstałych przez uderzeniu piorunem, w przestrzeni kosmicznej oraz w skale zwanej „szungit”, którą odkryto w miejscowości Szungia w Karelii. Ta ostatnia forma jest najbardziej znana i wykorzystywana jako materiał uzdatniający wodę. Okazuje się, że wodny roztwór zawartych w szungicie fulerenów, przewyższa inne antyoksydanty pod względem siły i czasu działania. Zanim nauka odkryła działanie fulerenów, szungit był używany przez mieszkańców Rosji w celach leczniczych od setek lat. Stosowany jest w terapiach lekarskich, w klinikach, a także w życiu codziennym. Jest środkiem do neutralizacji szkodliwego promieniowania elektromagnetycznego. Jako dodatek do wody stanowi naturalny filtr, absorbuje nieczystości takie, jak bakterie, zarazki, metale ciężkie, azotany, azotyny, pestycydy, dioksyny, fenole i sprawia, ze woda z kranu jest pozbawiona zapachu chloru, a w smaku przypomina wodę źródlaną. Dodatkowo nadaje wodzie strukturę fulerenową, dzięki temu wychwytuje z organizmu toksyny i ułatwia ich wydalanie. Struktura wody fulerenowej jest najbardziej zbliżona do wody zawartej w ciele człowieka, dlatego jest łatwiej przyswajalna i lepiej nawadnia organizm. W końcu w organizmie człowieka, zaraz po tlenie, węgiel jest najliczniejszym pierwiastkiem ze względu na masę - 18%. 


  Szungit dodany do wody nie tylko ją filtruje, ale i zaopatruje w makro i mikroelementy. 150 gram tego węgla wystarczy na oczyszczenie i zmineralizowanie nawet 3 litrów wody, którą można stosować nie tylko do spożywania, ale również jako kosmetyk, dzięki któremu skóra i włosy zachowują zdrowy wygląd. Woda szungitowa stanowi doskonałą alternatywę dla wody w plastikowych butelkach.



Dr n.farm. Joanna Grabowska
Biomaterials, 2012; 33: 4936–46
Arthritis Rheum, 2007; 56: 3307–18Int J Nanomedicine, 2009; 4: 217–25J Nanobiotechnol, 2017; 15: 8
Cancer Nanotechnol, 2011; 2: 105–10
Connect Tissue Res, 2014; 55: 71–9





Autor: Bożena Małachowska




PRZECZYTAJ KONIECZNIE:
Poglądy autora na sposoby odzyskiwania zdrowia oparte są o publikacje naukowe oraz badania. Autor nie ponosi odpowiedzialności za to, w jaki sposób zawarta tu informacja zostanie odebrana lub wykorzystana. Tak wiec nie namawiam Cię do niczego, i cokolwiek zrobisz w nawiązaniu do wykorzystania treści opracowania, robisz z własnej woli i na własną odpowiedzialność. Rekomenduje Ci również przed podjęciem decyzji o sposobie oraz metodzie leczenia skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

POLECANE

Fulereny, węglowe antyoksydanty.

    Fulereny to trzecia po diamencie i graficie fo...