wtorek, 30 października 2018

Dynia, królowa jesieni.

 

















   Nadszedł sezon na dynię, prawdziwą królową jesieni. Jej historia liczy kilka tysięcy lat. Pierwsi odkryli jej wartości smakowe i zdrowotne Indianie zamieszkujący tereny obecnego Peru.  Jednak specjalistami w jej przyrządzaniu byli starożytni Grecy i Rzymianie, a to kolejny dowód na to, że dieta śródziemnomorska jest najzdrowsza.
 

 Dynia jest również bardzo cennym składnikiem produktów firmy Flavon. Ich głównymi substancjami czynnymi są polifenole, flawonoidy, chlorofil, likopen, a także karoten i beta-karoten. W ten ostatni dynia jest przebogata, a także w oleje zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe. Musiała się zatem znaleźć w składzie hitu ostatnich miesięcy, a mianowicie Peak Veggie, który jest emulsją hydrokoloidową oleju i wody o wysokiej przyswajalności biologicznej. Wszystkie zawarte w nim substancje wspierają zdrowie komórek i narządów. Są oparte na naukowych podstawach i przyczyniają się do poprawy jakości życia i wspierania zdrowego starzenia się.

   Dynia to prawdziwe bogactwo witamin, minerałów, a przede wszystkim potężnych przeciwutleniaczy. Wykorzystywana nie tylko w kuchni, ale również jako doskonały kosmetyk, ponieważ dzięki dużej zawartości wody (90%) doskonale nawilża, a dzięki bogatemu składowi odżywia  i odmładza skórę. Myślę, że każdy, kto pragnie się odżywiać świadomie i dbać o swoje zdrowie i urodę powinien zaprzyjaźnić się z dynią.

Wartość odżywcza dyni:

witamina A - 2mg/100g,
witamina B1 - 50mcg/100g,
witamina B2 - 60mcg/100g,
witamina B6 - 0,06mg/100g,
witamina C - 8mg/100g,
witamina E - 1,06mg/100g,
witamina K - 1,1ug/100g,
tiaminy - 0,5mg/100g,
ryboflawiny - 0,11mg/100g
niacyny - 0,6mg/100g
żelazo - 0,8mg/100g,
wapń - 66mg/100g,
potas - 278mg/100g,
magnez - 14mg/100g,
fosfor - 43mg/100g,


     Dynia to przede wszystkim witamina A, C i E.  Wszystkie z wymienionych są potężnymi antyoksydantami, które doskonale chronią komórki naszego organizmu przed negatywnym działaniem wolnych rodników, a tym samym spowalniają procesy starzenia i zapobiegają wielu chorobom.




                                    Prowitamina A, czyli beta-karoten


     Beta-karoten to nic innego, jak pomarańczowy, czerwony lub żółty barwnik roślin, który pod wpływem enzymów wątrobowych i nienasyconych kwasów tłuszczowych w naszym organizmie zamienia się właśnie w witaminę A.  Rola tej witaminy jest przeogromna. Najważniejsze jej zadanie to przeciwdziałanie powstawaniu nowotworów oraz chorób oczu.  Beta-karoten bowiem zmniejsza ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej, co stanowi główną przyczynę utraty wzroku w starszym wieku. Zapobiega również uszkodzeniu soczewki i powstawaniu zaćmy. Pomaga hamować zespół suchego oka, co w dobie komputerów jest bardzo ważne. Beta-karoten obniża również poziom złego cholesterolu, chroniąc nas przed zawałem serca, czy udarem. Dynia jest dobra dla naszego serca nie tylko za sprawą witaminy A, ale i C.


                                    Witamina C,  potężny antyoksydant


   Witaminę C kojarzymy głównie z zapobieganiem lub leczeniem przeziębień. Doskonale bowiem podnosi naszą odporność. Jej główna praca polega jednak na walce z wolnymi rodnikami, które wywołują większość chorób i przyspieszają proces starzenia się organizmu. Zawarta w dyni witamina C działa ochronnie na nasze tętnice, serce, oczy, naczynia krwionośne. Dzięki  roli antyoksydacyjnej stanowi poważną broń w walce z komórkami nowotworowymi. Jej rola jako przeciwutleniacza jest przeogromna, a historia odkrycia i zastosowania w produktach Flavon na tyle ważna, że zasługuje na osobny artykuł.


                            Potas ważny nie tylko dla serca 


     Dynia jest przyjazna dla serca nie tylko za sprawą witaminy A i C, ale i dużej zawartości potasu.  Jest to minerał niezbędny dla prawidłowej pracy serca, a także zapobiegający obrzękom. Jego moczopędne działanie przede wszystkim obniża ciśnienie krwi. Potas wspiera pracę nie tylko mięśnia sercowego, ale i wszystkich w naszym organizmie. Ponadto poprawia wrażliwość na insulinę, dlatego zaleca się go osobom chorym na cukrzycę. I tutaj pojawia nam się kolejna rola dyni.



                                                                                        Dynia dla cukrzyka


     Spożywania dyni nie poleca się cukrzykom ze względu na jej wysoki indeks glikemiczny. Istnieje jednak taka odmiana  (dynia figolistna), która zawiera substancję regulującą aktywność insuliny.  Według naukowców ekstrakt z jej miąższu może nie tylko działać profilaktycznie u osób o podwyższonym ryzyku zachorowania na cukrzycę insulinozależną (typu 2), ale również ograniczać w znacznym stopniu zapotrzebowanie na insulinę osób już chorych.






 Moc dla mężczyzn


     Dynia to nie tylko miąższ, ale i pestki, które są bogate w witaminę E (witamina płodności) cynk, kwasy Omega 3 oraz fitosterole. Wszystkie te substancje mają ogromne znaczenie głównie dla utrzymania zdrowia mężczyzn i jego kondycji. Dbają bowiem o prawidłowe funkcjonowanie układu rozrodczego oraz zapobiegają zapaleniu oraz przerostowi prostaty. Statystyki pokazują, że w krajach bałkańskich, gdzie spożywanie pestek dyni jest nawykiem niemal każdego mężczyzny, rak prostaty występuje dużo rzadziej niż np. w Ameryce, gdzie choroba ta dopada ponad 75 proc. populacji. Z pestek dyni tłoczony jest również olej bogaty w  witaminy i minerały, ale przede wszystkim w kwasy tłuszczowe. Aż 80% z nich to kwasy nienasycone.  "W medycynie naturalnej olej stosuje się do leczenia objawów wczesnego stadium przerostu gruczołu krokowego, miażdżycy, schorzenia pęcherza i dróg moczowych, regulacji przemian hormonalnych i metabolicznych w organizmie" wikipedia


Dynia w odchudzaniu


  Dynia jest bogata w błonnik i niskokaloryczna (10 dag to tylko 26 kcal), dlatego jest warzywem polecanym osobom na diecie odchudzającej.

  W zdrowej diecie bardzo ważne jest spożywanie dużej ilości warzyw i owoców, które są źródłem witamin i minerałów, a przede wszystkim polifenoli. Związków, które chronią nas przed chorobami i przywracają właściwe funkcjonowanie naszym komórkom. Oczywiście najwięcej wartości mają owoce i warzywa świeże, zerwane prosto z krzaczka, ale jak wiadomo o takie trudno. Dobrze zatem jest sięgnąć po sprawdzone i dobre jakościowo suplementy. Produkty Flavon wiodą w tym zakresie prym. Ich żelowa mocno skondensowana postać jest najlepiej wchłaniana przez nasz organizm. Poza tym nie zawierają żadnych substancji zbędnych, polepszaczy smaku czy konserwantów. Jedna porcja owocowo warzywnego żelu zapewnia nam taką ilość substancji odżywczych, jakiej nie jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi przez cały dzień. Nawet prowadząc bardzo zdrową dietę.

 




Autor: Bożena Małachowska



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

POLECANE

Fulereny, węglowe antyoksydanty.

    Fulereny to trzecia po diamencie i graficie fo...