
Organizm człowieka do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje kilku podstawowych elementów, które stanowią paliwo utrzymujące organizm przy życiu. Są nimi powietrze, woda, pokarm oraz składniki odżywcze, które odżywiają wszystkie komórki. O ile brak powietrza, wody i jedzenia jest odczuwalny dosyć szybko, o tyle niedobór witamin, minerałów, aminokwasów, nie wywołuje w organizmie symptomów fizycznych. Dopiero długotrwały ich brak powoduje wybuch choroby, a całkowity ich deficyt prowadzi do śmierci.
Każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu cierpi na niedobór witamin, ale najczęściej uzmysławiamy sobie to, kiedy choroba już się rozwija i często jest za późno na interwencję. Najczęstszymi powikłaniami niedoboru składników odżywczych są choroby sercowo-naczyniowe, nadciśnienie, zawał serca, miażdżyca, udar mózgu i cukrzyca. Współczesna medycyna kładzie coraz większy nacisk na rozwój tzw. medycyny komórkowej, która zakłada, że: optymalne funkcjonowanie komórek organizmu jest warunkiem dobrego stanu zdrowia, natomiast nieprawidłowe ich funkcjonowanie jest przyczyną powstawania chorób. W naszych komórkach zachodzą niezliczone reakcje biochemiczne, a paliwo tych procesów stanowią witaminy i inne składniki odżywcze. Ogromne ich ilości są wykorzystywanie przez serce i układ krążenia, narażone na wysokie obciążenie mechaniczne. Optymalne zaopatrywanie organizmu w składniki odżywcze zapobiega chorobom układu sercowo-naczyniowego.
Szczególną uwagę na prawidłowe odżywianie komórkowe powinny zwrócić osoby palące tytoń. Wraz z dymem z papierosów do organizmu dostają się miliony wolnych rodników, które niszczą komórki i organy ciała i przyspieszają proces starzenia. W celu obrony przed agresywnymi molekułami należy dostarczać zwiększone dawki przeciwutleniaczy, a najważniejszym z nich jest witamina C. Jest ona również bardzo ważnym związkiem, który ogranicza negatywne skutki stresu. W czasie stresu psychicznego lub fizycznego organizm produkuje duże ilości adrenaliny i jako katalizatora wykorzystuje witaminę C. Długotrwały stres może doprowadzić do znacznego uszczuplenia zapasów witaminy C , a w konsekwencji osłabienia naczyń krwionośnych.
Liczne obserwacje kliniczne dowiodły również, że stosowanie terapii hormonalnej powoduje ubytek witamin i innych składników odżywczych. Dlatego przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, jak i innych preparatów hormonalnych może doprowadzić do chorób sercowo-naczyniowych. Stosowanie wszystkich lekarstw upośledza optymalne wchłanianie witamin z przewodu pokarmowego, a niektóre z nich dodatkowo powodują wypłukiwanie składników odżywczych z organizmu. Dzieje się tak w przypadku leków obniżających ciśnienie krwi, które mają działanie moczopędne. W rezultacie długoletniego ich stosowania, bez dostarczania optymalnych dawek witamin i minerałów, może prowadzić do poważnych zaburzeń w układzie sercowo-naczyniowym.
Światowy sukces terapeutyczny komórkowych składników odżywczych w walce z chorobami serca i układu krążenia został udokumentowany naukowo. Dokładnie zostały również poznane wszystkie składniki odżywcze i ich biochemiczny skład i nad każdym z nich przeprowadzono liczne badania naukowe. Udokumentowane zostały również sukcesy zdrowotne wielu pacjentów po zastosowaniu leczenia komórkowego.*
Najważniejsze ze składników odżywczych i ich wybrane funkcje w układzie sercowo-naczyniowym:
- witamina C - najważniejszy przeciwutleniacz, stabilizuje naczynia krwionośne i tkanki mięśnia sercowego
- witamina E - potężny antyoksydant, zmniejsza lepkość płytek krwi i wpływa na optymalny przepływ krwi
- beta-karoten - ważny antyoksydant, zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów
- witamina B1 - wspiera utrzymanie optymalnej gospodarki energetycznej komórek serca, układu krążenia i innych organów
- potas - reguluje impulsy nerwowe, a przede wszystkim wytwarzanie i przewodzenie impulsów serca
- lizyna, prolina - aminokwasy budujące kolagen, osłaniają ściany tętnic
- karnityna - normalizuje pracę serca, które ze względu na nieustanną pracę, wykazuje szczególnie duże zapotrzebowanie na ten związek
- cysteina - odpowiedzialna za produkcję glutationu, jednego z najbardziej znaczących antyoksydantów
- koenzym Q-10 - szczególnie ważny dla zaopatrzenia komórek mięśnia sercowego w bioenergię
- piknogenol - należy do grupy bioflawonoidów, jest ważnym antyoksydantem, wspomaga witaminę C w stabilizacji tkanek ścian naczyń krwionośnych
Poniższa tabela zawiera wykaz najważniejszych składników odżywczych oraz ilości zalecane do spożywania przez osoby zdrowe oraz pacjentów z podwyższonym zapotrzebowaniem.
witaminy
witamina C 600 - 3000 mg
witamina E 130 - 600 IU
beta-karoten 1600 - 8000 IU
witamina B1 5 - 40 mg
witamina B2 5 - 40 mg
witamina B3 45 - 200 mg
witamina B5 40 - 200 mg
witamina B6 10 - 50 mg
witamina B12 20 - 100 mcg
witamina D3 100 - 600 IU
kwas foliowy 90 - 400 mcg
biotyna 60 - 300 mcg
minerały
wapń 30 - 150 mg
magnez 40 - 200 mg
potas 20 - 90 mg
fosfor 10 - 60 mg
aminokwasy i inne składniki komórkowe
L-prolina 100 - 500 mg
L-lizyna 100 - 500 mg
koenzym Q-10 5 - 30 mg
bioflawonoidy 100 - 450 mg
Starzenie się organizmu jest powolną formą choroby sercowo-naczyniowej. Prędkość z jaką się starzejemy zależna jest od stanu zdrowia naszego układu krążenia. Jeżeli się nie zabezpieczymy, postępujący proces starzenia doprowadzi do pogrubienia ścian krwionośnych i w konsekwencji do błędnego funkcjonowania miliardów komórek pozbawionych optymalnych dawek tlenu i składników odżywczych. Rozwiązanie stanowi medycyna komórkowa, która poprzez dostarczanie "paliwa komórkowego" usuwa przyczyny i poprawia błędne funkcjonowanie komórek w różnych obszarach układu krążenia. Jest przy tym bezpieczna, bo nie niesie ze sobą skutków ubocznych tak, jak dzieje się to w przypadku medycyny konwencjonalnej, ukierunkowanej na leczenie farmakologiczne.
Coraz częściej naukowcy wskazują na konieczność stosowania się do zasad medycyny komórkowej i w niej to upatrują ratunku dla obecnych i przyszłych pokoleń. Dowodem na to są tysiące żyjących pacjentów na całym świecie, którym to właśnie odpowiednie składniki odżywcze uratowały nie tylko zdrowie, ale i życie. Spychane do tej pory na dalszy plan przez koncerny farmaceutyczne witaminy i minerały przyczyniają się zarówno do zapobiegania jak i leczenia chorób, na które tradycyjne lekarstwa nie potrafią znaleźć rozwiązania.
* Dr Samuel DeMaio Uniwersytet Emory - badania nad pozytywnym wpływem witaminy E na chorych po angioplastyce
* Dr Aleksandra Niedzwiedzki, dr Gilberto Nunesa - badania nad pozytywnym działaniem wit. C i E na chorych po angioplastyce
* Dr Charles Hennkens - badania nad wpływem witaminy C, E i beta-karotenu na redukcję ryzyka wystąpienia zawałów i udarów
Na podstawie książki : "Dlaczego zwierzęta nie dostają zawałów serca...tylko my ludzie" Dr med. Matthias Rath

Autor: Bożena Małachowska
PRZECZYTAJ KONIECZNIE:
Poglądy autora na sposoby odzyskiwania zdrowia oparte są o publikacje naukowe oraz badania. Autor nie ponosi odpowiedzialności za to, w jaki sposób zawarta tu informacja zostanie odebrana lub wykorzystana. Tak wiec nie namawiam Cię do niczego, i cokolwiek zrobisz w nawiązaniu do wykorzystania treści opracowania, robisz z własnej woli i na własną odpowiedzialność. Rekomenduje Ci również przed podjęciem decyzji o sposobie oraz metodzie leczenia skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.