wtorek, 4 września 2018

Pomidor. Pogromca wolnych rodników.




Pomidor, Warzyw, Jeść, Sól, Pieprz

Uwielbiam lato nie tylko za długie słoneczne dni, ale również za to, że jest najlepszym czasem, kiedy natura obdarza nas hojnie swoimi darami. Można by leżeć w jakimś cudownym ogrodzie i skubać z krzaczków najlepsze smakołyki. Ja chyba ulokowałabym się wśród pomidorów.



Te czerwieniejące na słońcu i nieziemsko pachnące są prawdziwą bombą składników, które doskonale wpływają na nasze zdrowie i urodę. Swoje cudowne właściwości zawdzięczają głównie czerwonemu barwnikowi, czyli likopenowi, który ma właściwości antynowotworowe, doskonale wymiatający wolne rodniki z naszego organizmu. Dlatego zaleca się codzienne spożywanie pomidorów, świeżych lub w formie przetworów. Okazuje się bowiem, że poddane obróbce termicznej nie tracą na wartości, wręcz przeciwnie. Pasteryzowany sok pomidorowy zawiera więcej i bardziej przyswajalnego likopenu, niż surowy. Likopen przeciwdziała również zawałom serca i powstawaniu miażdżycy, a także obniża poziom cholesterolu.

Pomidory chronią nasze serce nie tylko za sprawą likopenu, ale i potasu, którego w 100 g pomidora jest aż 237 mg, czyli najwięcej ze wszystkich minerałów. Jego moczopędne działanie obniża ciśnienie krwi. Czerwone pomidory są ważnym źródłem związków fenolowych, w tym resweratrolu. Poprzez hamowanie stanów zapalnych, opóźnia on procesy starzenie organizmu, a przede wszystkim przeciwdziała degeneracji mózgu.

Dzięki zawartości witamin z grupy B, kwasu foliowego, a także bromu doskonale regenerują system nerwowy, działając uspokajająco, a dzięki bogatej ilości melatoniny regulują nasz sen. Są także doskonałe dla utrzymania w dobrej kondycji naszego wzroku, gdyż zawierają luteinę. Pomidory są doskonałą przekąska dla osób na diecie odchudzającej. Są niskokaloryczne (100 g pomidorów to tylko 18 kcal), ponieważ zawierają dużo wody, a skórka i pestki to doskonałe źródło błonnika regulującego trawienie. Wspomagają równowagę cukru we krwi, a także zmniejszają apetyt.


Zawierają takie mikroelementy jak sód, wapń, magnez, mangan, żelazo, cynk, kobalt, miedź, fosfor, fluor, karoten i jod. Warto również wspomnieć o witaminie C, w którą pomidory są przebogate. Jeden pomidor (ok. 180 g) zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę w 60%. Jak wiadomo wit. C działa przeciwzapalnie na cały nasz organizm, ale również dotlenia i wzmacnia drobne naczynia krwionośne naszej skóry, a wit. E chroni ją przed zbyt szybkim powstawaniem zmarszczek.

Te wszystkie prozdrowotne właściwości pomidora zostały docenione przez twórców produktów FLAVON, a najcenniejsze jego związki wykorzystano do stworzenia PEAK VEGGIE. Jedna saszetka zawiera bardzo duży koncentrat opisanych powyżej związków, które wraz z resztą składników połączonych w doskonałą synergię dostarczą organizmowi całe dobro wspaniałej natury.









Autor: Bożena Małachowska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

POLECANE

Fulereny, węglowe antyoksydanty.

    Fulereny to trzecia po diamencie i graficie fo...